دستیار و مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشستی که با حضور نخبگان و مسئولین مالیاتی در زمینه هوشمندسازی نظام مالیاتی برگزار شده بود اظهار داشت: پیشکسوتان حوزه مالیاتی در گذشته آرزو داشتند تا بتوانند مالیات مودیان را به طور سیستمی محاسبه نمایند و حال میبینیم که برای اولین بار از فروردین ماه 1403 ، محاسبه اظهارنامه های پیش فرض مالیات بر ارزش افزوده زمستان 1402 بطور سیستمی محاسبه می شود.

محمد نوری مشاور رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: با توجه به اینکه در حوزه مالیاتی، قوانین و نرخ های متفاوتی داریم، در سامانه مودیان نرخ های متعددی را در نظر گرفته ایم. وی ادامه داد: ما در راستای محاسبه عادلانه و همچنین تسهیل محاسبات در سامانه مودیان، از شناسه عمومی و تخصصی برای کالاها و خدمات استفاده کرده ایم.

مشاور رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به 3 پایه مالیاتی که شامل ثروت، مصرف و درآمد هستند تصریح کرد: ما در زمینه مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی نسبت به سایر کشورهای پیشرفته عقب هستیم و لازم است ظرفیت محاسبه مالیات را براساس داده ها توسعه دهیم. لازم به ذکر است که این عقب ماندگی در بخش مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی یا همان مالیات بر شرکت ها وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: دولت تمامی هزینه های مرتبط با صدور صورتحساب الکترونیک را براساس ” قانون تسهیل تکالیف مودیان” پرداخت می نماید و مودیان هیچ هزینه ای پرداخت نخواهند کرد. توجه داشته باشید در صورتی که مودیان بخواهند از شرکت های معتمد خدمات مشاوره ای یا تکمیلی دریافت نمایند ملزم به پرداخت هزینه هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!