به گزارش وبگاه سازمان امور مالیاتی کشور، اشکان هراتی معاون پژوهشی مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با برنامه تلویزیونی اظهار داشت: اصل طلا، مطابق با قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 از مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشد و خریدار نباید غیر از اجرت طلا هیچگونه مالیاتی پرداخت کند.

اشکان هراتی ادامه داد: با فراهم شدن شفافیتی که از طریق اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و صدور صورتحساب الکترونیکی صورت گرفته است، دیگر خریداران بابت کالایی که معاف از مالیات بر ارزش افزوده است، مالیاتی پرداخت نمی کنند. مالیات بر ارزش افزوده کالا یکبار در صورتحساب الکترونیکی دریافت می شود و سازوکار این صورتحساب طوری است که امکان دریافت دوباره مالیات و یا دریافت مالیات از کالایی که معاف از مالیات است در آن وجود ندارد اما در غیر این صورت فروشندگان می توانند ارزش افزوده دیگری را نیز از خریدارن اخذ نمایند.

معاون پژوهشی مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: تمامی کالاها با شماره سریال مربوط به خود در سامانه مودیان ثبت می شوند و امکان تشخیص اصل یا تقلبی بودن هر کالا به وسیله این شماره سریال برای افراد فراهم می باشد. شناسه های کالا 13 رقمی بوده و نرخ مالیات معینی دارد. صورتحساب های الکترونیکی مالیاتی نیز دارای یک سریال 22 کاراکتری یکتا هستند که اطلاعات آن توسط سازمان امور مالیاتی مشخص شده است.

اشکان هراتی در پایان تاکید کرد: اعتبار فروشگاه ها در صدور صورتحساب الکترونیکی می باشد و از ابتدای دی ماه افراد مشمول موظفند صورتحساب الکترونیکی خود را صادر کنند. همچنین توصیه وی به خریداران این است تا از فروشگاه هایی که صورتحساب الکترونیکی صادر می کنند خرید نمایند چون این فروشگاه ها قطعا از فروشگاه های معتبر هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!