مهدی موحدی بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در ارتباط با افرادی که مشمول صدور صورتحساب الکترونیک هستند اظهار داشت: اختیار تعیین حدنصاب ها، براساس ماده (14) مکرر قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به سازمان امور مالیاتی کشور واگزار شد. براین اساس، افرادی که مقدار فروش آنها در سال 1402، 150 برابر معافیت موضوع ماده 84 (18 میلیارد تومان) باشد، مکلفند تا صورتحساب نوع یک و دو را ارسال نمایند.

مهدی موحدی ادامه داد: بنابراین افرادی که فروش خالص کالا و خدمات آنها تا شهریورماه سال 1402، از مبلغ 18 میلیارد تومان گذشته باشد، مکلفند از ابتدای دی ماه سال 1402 صورتحساب الکترونیکی صادر نمایند. این بدان معناست که درصورتی که خریدار از آنها درخواست فاکتور نمود، اگر فردی بود که قصد استفاده از اعتبار ارزش افزوده داشت لازم است برای او صورتحساب نوع یک صادر نموده و اگر مصرف کننده نهایی بود، لازم است برای آن صورتحساب نوع دو صادر نمایند.

وی گفت:  با اینکه قانون حدنصاب را 25 برابر معافیت ماده 84 قانون مالیات های مستقیم قرار داده اما تا انتهای سال 1404 قواعد جدیدی برای تعیین حدنصاب طرح خواهد شد. به طور مثال حدنصاب تعیین شده برای سال 1403، 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم است درحالی که برای سال بعد آن، این حدنصاب 50 برابر می باشد.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: در طی این مدت، اشخاص حقوقی موظفند تا در سامانه ثبت نام نموده و صورتحساب الکترونیکی نوع یک و دو را صادر نمایند. اشخاص حقیقی دارای فروش خالص بیش از 18 میلیارد تومان نیز مکلف به صدور صورتحساب های نوع یک و دو هستند.

وی افزود: در کنار موارد ذکر شده، افراد دیگری همچون طلافروشان، فروشندگان مواد معدنی به واحدهای فرآوری مواد معدنی، پزشکان، روانشاسان و مشاوران خانواده نیز موظف به صدور صورتحساب نوع یک و دو هستند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در ارتباط با مودیانی که قادر به صدور صورتحساب الکترونیک از طریق دستگاه های کارتخوان قدیمی خود هستند بیان کرد:  اشخاصی که کالاهای آنها دارای نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده هستند (برای مثال تمامی کالاهایی که می فروشند معاف از مالیات بوده یا همه آنها دارای 9% مالیات می باشند) می توانند رسید دستگاه کارتخوان خود را به عنوان صورتحساب نوع 3 استفاده کنند و تکلیف دیگری ندارند، حال چه خالص فروش آنها بالای 18 میلیارد تومان بوده و چه کمتر از این مقدار باشد.

موحدی بکنظر تصریح کرد: اشخاصی که کالاهای فروشی آنها دارای نرخ مالیات ارزش افزوده یکسان است یا به عبارتی فروش تک نرخ دارند، برای صدور صورتحساب نوع 3 خود، نیازی به شرکت معتمد نداشته و رسید دستگاه کارتخوان آنها به عنوان صورتحساب برایشان ثبت می شود.

وی به هزینه های تعویض کارتخوان های قدیمی با اندروید نیز اشاره نمود و گفت: احتمالا هزینه این تعویض تا 6 میلیون تومان می باشد و این در حالی است که برخی شرکت های معتمد به صورت رایگان این تعویض را انجام می دهند.

همچنین ارسال صورتحساب به سازمان امور مالیاتی کشور توسط شرکت های معتمد برای مودیان رایگان بوده و نیاز به پرداخت هزینه ندارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!