سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه امروز در نخستین همایش ملّی چشم‌انداز ایمنی و بهداشت شغلی با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از نیروی انسانی گفت: به دلیل آمار غیرقابل قبول حوادث در کارگاه ها و مراکز آموزشی، نیاز است که به موضوع ایمنی و بهداشت کار بیشتر از قبل توجه شود.

وی ادامه داد: طبق گزارش سازمان بین المللی کار، سالانه 4% از تولید ناخالص کشورها صرف هزینه حوادث شغلی و خسارات بیماری می شود که این موارد اثرات زیانباری را بر بازماندگان دارد.

مرتضوی افزود: طبق گزارش تأمین اجتماعی، بسیاری از کارگران ما در معرض حوادث قرار دارند و لازم است که به موضوع امنیت توجه ویژه ای شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه خطاب به مدیران حوزه بازرسی روابط کار گفت: غفلت از بازرسی مانند غفلت از پاسخگویی به ارباب رجوع نیست و گاهی غفلت از این موضوع سبب بروز فاجعه خواهد شد و لازم است علاوه بر تصویب قوانین و مقررات بر اجرای آنها نیز نظارت شود.

سیدصولت مرتضوی، کارفرما بودن را وظیفه خطیری دانست و اظهار داشت: کارفرمایی که به دنبال افزایش درآمد و بهره وری است لازم است کارگاه خود را مجهز به بروزترین تجهیزات شناسایی آلایندگی های زیست محیطی کرده و علاوه بر آن به دنبال رفع دغدغه های کارگران خود نیز باشد. کارفرما تنها وظیفه پرداخت حقوق را به عهده ندارد و باید مانند یک درمانگر برای کارگران خود عمل کند چرا که همین مشکلات و گرفتاری های کارگران است که سبب حواس پرتی شده و خسارات شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: کارگران نیز لازم است با رعایت اصول ایمنی و بروز کردن دانش خود، از بروز خسارات احتمالی بکاهند.

در پایان داوود جوانی نماینده کارفرمایان در شورای عالی حفاظت فنی، بر همکاری و تعامل خوب کارگر، کارفرما و دولت جهت فراهم نمودن محیطی ایمن تاکید کرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!